Crossfit

CrossFit, genel güç ve kondisyon gelişimini hedefleyen kapsamlı bir antrenman programıdır. Bu program, 10 temel fiziksel özelliği geliştirmeyi amaçlar:

 1. Kardiyovasküler Kapasite
 2. Dayanıklılık
 3. İş Yapabilme Kapasitesi
 4. Güç
 5. Esneklik
 6. Patlayıcı Kuvvet
 7. Hız
 8. Koordinasyon
 9. Çeviklik
 10. Denge

CrossFit, olimpik halter hareketleri, temel jimnastik hareketleri ve atletizm aktivitelerini içeren antrenmanlar sayesinde bu özellikleri geliştirir. Bu fonksiyonel hareketler, vücut geliştirmeden farklı olarak tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırır. Vücut geliştirme genellikle belirli kas gruplarına odaklanırken, CrossFit her antrenmanda tüm vücut kaslarını çalıştırır, bu da daha bütüncül bir fiziksel gelişim sağlar.

Yoğun ve zorlu antrenmanları nedeniyle göz korkutucu görünebilen CrossFit’in en büyük avantajı, kısa sürede etkili sonuçlar vermesidir. Her gün değişen antrenman programları (WOD - Work Out of the Day) ile bu spor, nabzın yüksek tutulduğu ve antrenmanların hızlı tamamlandığı bir yapıya sahiptir. Bu sayede metabolizma hızlanır, hormonlar aktive olur ve düşük yağ oranıyla birlikte daha atletik bir vücut elde edilir.

CrossFit antrenmanları için karmaşık ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Antrenmanlar, vücut ağırlığı, serbest ağırlıklar ve çeşitli elektriksiz kondisyon malzemeleri kullanılarak yapılabilir. Yoğun egzersizlerin bir araya gelmesiyle oluşan CrossFit, günümüzde bir spor branşı olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Ayrıca, sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak isteyenler için de oldukça etkin çalışma programları sunar ve bu nedenle giderek daha popüler hale gelmektedir.

CrossFit’i tercih edenler genellikle şu amaçlarla bu spora yönelirler:

 • Yarışmacı düzeyde performans sergilemek
 • İleri düzeyde fitness elde etmek
 • Daha sağlıklı bir yaşam sürmek
 • Diğer spor branşlarına destek sağlamak
 • Geleneksel spor aktivitelerinden sıkılmak

Ancak, ciddi bir sakatlık geçirmiş veya spor yapmasına engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunu olan kişilerin CrossFit’e başlamadan önce bir doktora ve CrossFit uzmanına danışmaları önemlidir. Yoğun temposu nedeniyle, bilinçsizce yapılan CrossFit antrenmanları yaralanmalara neden olabilir. Spor yapma konusunda tecrübesiz olan veya gerekli ısınma ve egzersiz bilgisine sahip olmayan kişilerin bir uzman rehberliğinde bu spora başlamaları önerilir.

İletişime Geç